Ptasiek Administrator
Dołączył: 02 Lut 2010 Posty: 147 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kraina Oz
|
Wysłany: Pon 21:23, 05 Kwi 2010 Temat postu: Zamek Gniew |
|
|
Źródło [link widoczny dla zalogowanych]
XVIII Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski
Króla Jana III Sobieskiego
31 lipca - 01 sierpnia 2010 roku
Zamek w Gniewie jeden z najprężniejszych w Polsce ośrodków krzewienia tradycji i propagowania historii gościć będzie najsławniejszych zawodników-rycerzy Europejskiej Ligii Joustingowej, organizacji skupiającej ponad 100 przedstawicieli 16 krajów z Europy oraz USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii. Zawodnicy uczestniczą w gonitwach turniejowych, opartych o wzorce historycznych turniejów średniowiecznych i nowożytnych. Główną konkurencją jest "gonitwa na ostre" (ang. Joust) polegająca na ataku kopią celem jej skruszenia bądź wysadzenia z siodła najeżdżającego wzdłuż bariery przeciwnika, zakutego w pełną zbroję płytową. Ponadto zawodnicy uczestniczą w gonitwie turniejowej zespołowej zwanej "buhurt" z użyciem maczug turniejowych, której celem jest strącenie jak największej liczbie przeciwników osadzonych na ich hełmach klejnotów , a także w gonitwach sprawnościowych.
W turnieju uczestniczą również rycerze piesi zmagający się w potyczkach zbiorowych i parami bojowo.
Turniej gniewski, pośród innych turniejów i festynów historycznych najbardziej zbliżony jest do znanych z literatury wyobrażeń o prawdziwym turnieju rycerskim .
14-15 sierpnia 2010. Inscenizacja historyczno batalistyczna
VIVAT VASA! - "Bitwa Dwóch Wazów"
Impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII
Największa w Polsce impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII wieczną. Rozgrywa się ona w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów. Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego.
W czasie trwania imprezy będziecie Państwo świadkami:
*
salw armatnich i muszkietowych
*
egzercerunków chorągwi husarskiej,
*
musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego,
*
pojedynków szlacheckich,
*
wojskowych zabaw obozowych
*
tańcowania i muzykowania,
a nawet sami możecie Państwo spróbować się w egzercerunkach z muszkietem, poćwiczyć swe oko w strzelaniu z kuszy wydrukować glejt na prasie Gubenberga, przywdziać zbroję lub strój dawny.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Ptasiek dnia Pon 21:28, 05 Kwi 2010, w całości zmieniany 3 razy |
|